ARKO.LT/archyvas-medziagu-patikimuma-irodo-tyrimai-o-ne-reklaminiai-lankstinukai.htm

Archyvas: medžiagų patikimumą įrodo tyrimai, o ne reklaminiai lankstinukai

SUBMENIU

Medžiagų patikimumą įrodo tyrimai, o ne reklaminiai lankstinukai

2011-04-01

Namus statantys profesionalai medžiagas renkasi ne iš reklamos lankstinukų. Jie žino, kokios svarbiausios turi būti sienų ypatybės, kad gyventojai liktų patenkinti ir nejaustų name diskomforto. AB „Specializuota komplektavimo valdyba“ atlikta įmonių apklausa parodė, kad statybininkai pirmenybę teikia tvirtumu, gera garso izoliacija bei ilgaamžiškumu pasižymintiems mūro blokeliams.

 

Namus statantys profesionalai medžiagas renkasi ne iš reklamos lankstinukų. Jie žino, kokios svarbiausios turi būti sienų ypatybės, kad gyventojai liktų patenkinti ir nejaustų name diskomforto. AB „Specializuota komplektavimo valdyba“ atlikta įmonių apklausa parodė, kad statybininkai pirmenybę teikia tvirtumu, gera garso izoliacija bei ilgaamžiškumu pasižymintiems mūro blokeliams.

Kriterijai skirtingi

„Pagrindinė ypatybė, reikalinga sienoms – tai tvirtumas. Taip pat labai svarbus konstrukcinis atsparumas šalčiui, laidumas garams, gaminio matmenų tikslumas. Apie šias savybes klientai būna girdėję, bet ypatingų reikalavimų pastato sienoms jie nepateikia. Dauguma jų būna prisiklausę įvairių gamintojų reklamų, kad pastato sienos turi būti statomos iš šiltų blokelių. Tenka jiems paaiškinti, kad pagrindinė pastato sienų funkcija – laikyti apkrovas, o šiluma išgaunama iš šilumą izoliuojančių medžiagų: polistireninio putplasčio ar mineralinės vatos“, – kalbėjo UAB „MD Statyba“ vadovas Darius Jakubkis, namų statybai naudojantis ARKO mūro blokus, mat šie atitinka visus svarbiausius kriterijus: tvirtumo, ilgaamžiškumo, garso izoliacijos.

Tarp apklaustųjų buvo ir tokių, kuriems teko dirbti ir statybose užsienyje, tad specialistai gali palyginti medžiagų reikalavimus Lietuvoje bei kitose šalyse. Anot jų, ir statybinių medžiagų, ir pačių darbų kokybės reikalavimai Lietuvoje gerokai aukštesni. Ypač kalbant apie konstrukcines medžiagas. Vakaruose orientuojamasi į konstrukcijų lengvumą ir pigumą, o Lietuvoje – į ilgaamžiškumą.

„Krizės laikotarpiu daug kas ieškojo būdų taupyti, pirmiausia pirkdami kuo pigesnes medžiagas. Mes stengiamės nepulti į paniką ir nepasiduoti visuotiniam kokybės aukojimui dėl mažos kainos. Norėdami išlikti rinkoje, gerokai sumažinome darbų kainas, tačiau medžiagas ir toliau naudojome tik kokybiškas. Tai darome iki šiol“, – patikino D. Jakubkis.

 

Tvirtumas

Šią ypatybę, kaip svarbiausią namo sienoms, nurodo daugelis statybininkų. Būtent tuo remiantis reikėtų rinktis mūro blokus sienoms. Tyrimais įrodyta, kad pagal gebėjimus laikyti apkrovas rinkoje pirmauja ARKO mūro blokai.

Gniuždomasis ARKO mūro blokų stipris yra nuo 10 iki 17,5 MPa. Jie 1,5–2 kartus tvirtesni už keraminius blokus, 3–5 kartus – už keramzitbetonio ir akytojo betono blokus. Buvo atliktas sąnaudų palyginimas sieną mūrijant iš 18 centimetrų storio ARKO mūro blokų ir 25 centimetrų storio keramzitbetonio blokelių, šiltinimui naudojant atitinkamai 17 ir 14 centimetrų mineralinės vatos sluoksnį. Atlikti palyginimai parodė, kad šiluminė sienos iš ARKO mūro blokų varža buvo kur kas geresnė, o sąnaudos – mažesnės. Sieną iš keramzitbetonio blokelių prireikė papildomai stiprinti, reikėjo papildomos vidaus apdailos. Analogiški palyginimai buvo atlikti ir su kitais blokeliais, o gauti rezultatai – panašūs.

Gaminio tvirtumą labiausiai lemia jo tankis. Pasirinkti didelio tankio medžiagas labai svarbu ir kalbant apie papildomas mūrijimo medžiagų bei darbų sąnaudas. Pasirinkus tvirtus mūro blokus, jos sumažėja nuo 50 iki 5–10 procentų, palyginti su mažesnį tankį turinčiais blokeliais. Statant iš tvirtų mūro blokų, nebūtina papildomai stiprinti sienas klojant perdangas, remiant tradicinius stogus, montuojant patogius laiptus, kabinant sunkesnius daiktus ant sienų, pavyzdžiui, praustuvus, radiatorius. Naudojant minkštesnes medžiagas sienas būtina armuoti. Todėl skaičiuojama, kad mūrijant sienas iš minkštų blokelių vieno kvadratinio metro kaina ženkliai padidėja.

 

Šiluma

Renkantis medžiagas sienų konstrukcijai, reikia išsiaiškinti jų paskirtį. Laikomojo mūro paskirtis yra atlaikyti įvairias apkrovas, o termoizoliacinių medžiagų – suteikti sienoms šiluminę varžą. Ta pati medžiaga negali turėti abiejų ypatybių.

Šiuo metu rinkoje yra platus statybinių medžiagų pasirinkimas, kurių tvirtumas yra nuo 2 iki 20 MPa. Kuo blokas tvirtesnis, tuo mažesnė šiluminė varža. Ir atvirkščiai – kuo didesnė šiluminė varža, tuo blokas minkštesnis.

Techninis statybos reglamentas nustato, kad norminė šiluminė sienos varža R turi būti lygi 5,0 (W/mK). Kad būtų pasiekta reikiama varža, sieną iš ARKO mūro blokų reikia apšiltinti 17–18 centimetrų, iš keraminių – 14–15 centimetrų, keramzitbetonio (30 centimetrų storio) – 13–14 centimetrų, iš akytojo betono blokelių (30 centimetrų) – 12–14 centimetrų.

Todėl ne tiek svarbu, kuris variantas bus pasirinktas. Jeigu sienos šiluminė varža yra lygi 5, namas bus šiltas. Tačiau reikia atminti, kad didelio tankio medžiagos padeda patalpose ilgiau išlaikyti šilumą.

 

Tankis – labai svarbus

Su medžiagos tankiu tiesiogiai susijusios ir kitos jos ypatybės. Būstą įsigijusių gyventojų apklausos rodo, kad didžiausią nepasitenkinimą jiems kelia prasta garso izoliacija. Statybos techninis reglamentas nurodo, kad kambarių nuo šalia esančių kitų šio pastato patalpų (butų ar bendrojo naudojimo patalpų) garso izoliavimo rodiklis turi būti 55 dB.

Nagrinėjant technines ARKO mūro blokų ypatybes galima daryti išvadą, kad triukšmo problemą jie pajėgūs išspręsti. Mat kuo tankesnė sienų medžiaga, tuo geriau saugo nuo triukšmo, sklindančio oru. Iš 24 centimetrų storio ARKO blokų sumūryta tinkuota siena izoliuoja 56 dB triukšmo. Vadinasi, nebus girdimi už sienos diskutuojantys kaimynai, ramybės netrikdys jų garsiau veikiantis televizorius ar muzikos grotuvas.

Dar viena ypatybė, priklausanti nuo mūro bloko tankio – šiluminė inercija. Didžiausia šiluminė sienų inercija – tai mažiausias kambario oro temperatūros priklausymas nuo lauko temperatūros pokyčių.

 

Ekologiškumas

Statantis namą svarbus ne tik sienų tvirtumas ar garso izoliacija. Ne mažiau svarbu ir tai, kad medžiagos būtų ekologiškos. Medžiagų kokybę nusako jų sudėtis. Tenka girdėti pasisakymų, kad ekologiškiausia medžiaga yra molis. Tačiau, nors tai ir natūrali medžiaga, palyginti su smėliu, ji yra radioaktyvesnė. Todėl negalima tvirtinti, kad blokai, kurių sudėtyje yra molio – ekologiškesni už kitus.

ARKO blokai gaminami tik iš natūraliai gamtoje randamų medžiagų: smėlio, kalkių ir vandens. Kalkės – tai išdegtas ir sumaltas kalkakmenis. Tad taikant ekologiškumo kriterijų, pirmenybė vienareikšmiškai tenka ARKO mūro blokams.

 

Mikroklimatas

Vandens įgeriamumas į medžiagas svarbus ir namą statant, ir jame gyvenant. Statant namą svarbu, kad blokeliai įgertų drėgmę. Jeigu to nebus, blokeliai nesukibs su mūrijimo skiediniu. Taip pat svarbu, kad blokeliai drėgmės neįgertų per daug – tada norint sienas šiltinti ar daryti vidaus apdailą reikėtų laukti apie pusę metų, kol iš blokelio išgaruos drėgmė.

Jau gyvenant svarbu, kad kambariuose būtų optimali 40–60 procentų drėgmė. Jeigu blokeliai įgers daug drėgmės, oras patalpose bus per sausas. Visi blokai, išskyrus akytąjį betoną, puikiai palaiko optimalią santykinę oro drėgmę patalpose.

Tačiau kalbant apie įmirkį gali būti painiavos, nes skirtingi gamintojai nurodo skirtingus duomenis pagal skirtingai atliktus bandymus. Vandens įmirkis nurodo, kiek blokelis įgeria vandens. Įprastai bandymas atliekamas taip: pasveriamas blokelis, po to jis panardinamas į vandenį, mirkomas 48 valandas. Ištrauktas iš vandens blokelis pasveriamas ir taip nustatomas vandens įmirkio procentas. ARKO blokelių vandens įmirkis, palyginti su kitais blokeliais, yra mažiausias.

 

Ilgaamžiškumas

ARKO mūro blokų tankis yra 1310–1600 kg/m³. Tai didžiausias tankis palyginti su statybiniais kitų rūšių blokais. Dėl to ARKO mūro blokai yra ypač atsparūs šalčiui – be jokių irimo požymių atlaiko ne mažiau kaip 50 šaldymo ir šildymo ciklų (F50).

Kalbant apie ilgaamžiškumą, tokios medžiagos gyvena daugiau kaip 100 metų. O gaminių, atlaikančių 25 šaldymo ir šildymo ciklus (F25), tarnavimo laikas gali būti tik 25 metai.

 

Kaina

Betono, plytų, taip pat mūro blokų išeiga dažniausiai skaičiuojama kubiniais metrais. Pagal tai lyginama ir medžiagų kaina. Tačiau tokia metodika nėra tiksli. Namo sienos kainą vertėtų skaičiuoti lyginant mūro medžiagos ne kubinio, bet kvadratinio metro kainą. Jeigu siena mūrijama iš storesnių ir ne tokių tvirtų blokų, bus sunaudojama daugiau kubinių metrų blokų, negu mūrui naudojant plonesnius, bet tvirtesnius blokus.

Pastatų sienoms mūryti naudojant ARKO blokus gerokai sumažėja statybos sąnaudos. Techninės blokelių ypatybės leidžia vieno aukšto namus mūryti iš 15 centimetrų storio blokelių, dviejų ar trijų aukštų pastatus – iš 18 centimetrų storio blokelių.

Tikslūs blokelių matmenys leidžia taupyti vidaus apdailos medžiagas: sieną iš vidaus užtenka tinkuoti 2–3 milimetrų storio gipsinio tinko sluoksniu ir galima dažyti, klijuoti plyteles ar tapetus.

Kuo statybose lieka daugiau medžiagų atliekų, tuo namą pastatyti kainuoja daugiau. ARKO blokus nesunku pjaustyti ir skaldyti, todėl nesusidaro daug atliekų – dėl to ir nuostolių bemaž nepatiriama.

Pavyzdys – vieno aukšto namas: 12 metrų ilgio, 15 metrų pločio, 3 metrų aukščio. Galima palyginti, kiek, neišmetant ertmių langams ir durims, sienoms reikės kubinių metrų statybinės medžiagos, jei statoma iš akytojo betono (30 centimetrų) ir iš ARKO M18 mūro blokų.

 

Iš akytojo betono:

(12 x 2 + 15 x 2) x 3 x 0,3 = 48,6 m3

 

Iš ARKO M18:

(12 x 2 + 15 x 2) x 3 x 0,18 = 29,2 m3

 

Taigi statant iš akytojo betono blokelių reikės 66 procentais daugiau blokelių, negu statant iš mūro blokų ARKO M18.

Statybininkų vardijamas svarbiausias mūro blokų ypatybes ir charakteristikas – tvirtumas, šiluma, garso izoliacija, ekologiškumas, ilgaamžiškumas bei kaina – atitinka ne visi gaminiai. ARKO blokeliai yra savotiška išimtis, todėl vertinami profesionalų.



AB „Specializuota komplektavimo valdyba“

Savanorių pr. 191A, LT-02300 Vilnius

Tel. +370 5 232 2498

El. paštas info@arko.lt

Daugiau ir išsamesnės informacijos rasite  www.arko.lt

 

„Jaukus namas“, 2011 m. ruduo / žiema