ARKO.LT/archyvas-rugpjuti-lietuviai-puole-statyti-naujus-namus.htm

Archyvas: rugpjūtį lietuviai puolė statyti naujus namus

SUBMENIU

Rugpjūtį lietuviai puolė statyti naujus namus

2017-09-12

Prasidėjus rudeniui, kai statybose besisukantys darbininkai dažniausiai jau būna užbaigę naujai statomų pastatų sienas ir iki lapkričio skuba dengti stogus, statybinių medžiagų pardavėjai skaičiuoja sezono rezultatus. Nors vasara kasmet būna pats statybų sezono įkarštis, šį rugpjūtį AB „Silikatas“ silikato blokų pardavimai augo net 40 proc., lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu.

„Statybų sektoriuje sezoniškumas – reikšmingas veiksnys, tačiau šiemet stebime neįprastą situaciją. Nors silikato blokų pardavimai stabiliai auga jau kelerius metus, toks pokytis šių metų rugpjūtį privertė mus gerokai paspartinti tempus gamyboje, – sako Vytautas Česnauskas, AB „Silikatas“ generalinis direktorius. – Panašu, kad tokio skubėjimo priežastis – nuo 2018 m. sausio dar griežtėjantys naujai statomų pastatų energinio efektyvumo reikalavimai, tad įvertinus šios vasaros nepalankius orus, pirmiausia buvo skubama išsiimti leidimus, o dabar -užbaigti įpusėtas statybas. O silikato blokus statytojai renkasi norėdami lengviau pasiekti aukštesnius energinio efektyvumo rodiklius.“

Padidėjusį aktyvumą statybų rinkoje patvirtina ir Statistikos departamentas – naujai išduotų pastatų statybą leidžiančių dokumentų skaičius, lyginant su tais pačiais laikotarpiais praėjusiais metais, nuolat auga. 2016 m. per pirmus du ketvirčius išduoti 2394 statybų leidimai, šių metų pirmąjį pusmetį – 3003. Vien antrąjį šių metų ketvirtį leista statyti 1772 individualius (1-2 butų) gyvenamuosius namus ir 47 daugiabučius. Nors praėjusiais metais specialistai prognozavo, kad nuo 2016 m. lapkričio 1-osios įsigaliojus reikalavimams statyti ne žemesnės kaip A energinės klasės pastatus, prašymų statyboms bumas nuslūgs, tačiau situacija rinkoje nesikeičia – dabar skubama ruoštis nuo 2018-ųjų įsigaliosiantiems dar griežtesniems reikalavimams.



Nuo 2018 m. sausio 1 d. pastatų energinio naudingumo klasė turės būti ne žemesnė kaip A+. Taip palaipsniui griežtinant, siekiama įgyvendinti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos reikalavimus. Joje numatyta, kad iki 2020 m. turime pasiekti bendrą tikslą – kad atsinaujinančių išteklių energija sudarytų ne mažiau kaip 20 proc. bendro ES šalyse suvartojamos energijos kiekio. Pasiekti šį skaičių – nemažas iššūkis, mat iki šiol eksploatuojant pastatus buvo vidutiniškai suvartojama net iki 40 proc. visos ES šalyse vartotojams reikalingos energijos.

Anot AB „Silikatas“ direktoriaus, tiesioginė direktyvos įtaka silikato blokų pardavimams gana paprasta – jie įvertinti kaip tankiu ir šilumine inercija išsiskirianti statybinė medžiaga, o tai reiškia, kad lengviau įgyvendinami išaugę energinio efektyvumo rodikliai.

„Silikato blokai naudojami tiek mažaaukštėse, tiek daugiaaukštėse statybose, todėl didėjant statyboms išduotų leidimų skaičiui, stebime nuolat augančią ir šių medžiagų paklausą. Šių metų pavasarį dėl brangusių logistikos ir transportavimo kaštų, kilusios žaliavų kainos, buvome priversti keisti kainodarą. Vis dėlto pardavimams tai įtakos nepadarė, tad akivaizdu, kad silikato blokus statytojai renkasi vertindami ne tik kainos kriterijų, – pastebi V. Česnauskas. – Jau daug metų šviečiame visuomenę apie blokų tankio, šiluminės inercijos, garso izoliacijos reikšmę jų būsto mikroklimatui. Be to, žmonės ir patys imasi iniciatyvos – pasiryžę investuoti į nuosavą namą, ieško ir būsto vertę ateityje užtikrinsiančių statybinių medžiagų.“

AB „Silikatas“, veikdama jau daugiau kaip 60 m., tyrimų duomenimis, rinkoje užima blokų gamybos lyderio poziciją. Gamyklos gaminami „ARKO“ silikatiniai blokai, kaip statybinė medžiaga, buvo pasirinkti statant pirmąjį Lietuvoje sertifikuotą pasyvų vienbutį gyvenamąjį namą.