Tvirčiausios sienos – iš silikato.
Silikatinės plytos ir blokai – tai dirbtinis akmuo, pagamintas tik iš natūralių, gamtoje randamų žaliavų: kalkių (susmulkintas kalkakmenis), smėlio ir vandens. Išsiskiria iš kitų statybinių medžiagų ekologiškumu ir dideliu tankiu.
Silikatinės plytos ir blokai – tai dirbtinis akmuo, pagamintas tik iš natūralių, gamtoje randamų žaliavų: kalkių (susmulkintas kalkakmenis), smėlio ir vandens. Išsiskiria iš kitų statybinių medžiagų ekologiškumu ir dideliu tankiu.
Silikatinės plytos, palyginti su keraminėmis, yra „jaunos“, tačiau dėl savo geresnių techninių savybių užėmė svarbią vietą pastatų statyboje. Pastarąjį dešimtmetį iš silikatinių plytų pastatoma 2–3 kartus daugiau namų negu iš keraminių. Silikatinės plytos yra ekologiškai švari, ilgaamžė ir kokybiška medžiaga, turinti gilias, 100 metų siekiančias tradicijas Lietuvoje. Jos yra nedegios, sunkiai įgeria drėgmę, atsparios cheminei korozijai. Tinka ir mažaaukščių, ir daugiaaukščių įvairios paskirties pastatų vidinėms ir išorinėms sienoms mūryti.
Pradedant mūryti sienas reikia pasirūpinti, kad pagrindas būtų švarus ir lygus. Ant jo klojamas hidroizoliacinis sluoksnis, kuris saugo sienas nuo kapiliarinės drėgmės, kylančios iš grunto. Silikatinės plytos dėl savo atsparumo gniuždant ir nelaidumo drėgmei yra naudojamos ir statant namus iš keramikinių plytų, akyto betono ar keramzito blokelių. Jomis statybininkai mūrija pirmąsias eiles virš pamato, šitaip sustiprindami sienų konstrukciją ir papildomai apsaugodami nuo kapiliarinės drėgmės, kuri iš pamato kyla į viršų. Pirmiausiai mūrijami kampai, kurių vertikalumas tikrinamas svambalu arba gulsčiuku.
Iškėlus du kampus iki 0,6–1,2 metro, mūrijamos sienos. Mūrijant svarbu, kad eilės susirištų, nes tada slėgis pasiskirsto vienodai į žemiau esančias eiles.
ienas iš silikatinių plytų būtina apšiltinti termoizoliacinėmis medžiagomis. Norint pasiekti šiuo metu galiojančią norminę šiluminę varžą (R = 5), sieną iš silikatinių plytų reikia apšiltinti 17–18 cm. Palyginkite: naudojant tuštymėtas keramines plytas – 14–15 cm, keramzitbetonio blokelius (30 cm) – 13–14 cm, akyto betono blokelius (30 cm) – 12–14 cm.
Lietuvoje ilgą laiką buvo gaminamos tik paprastos silikatinės plytos. Tačiau plėtojantis statybų technologijai, spartėjant darbo tempui nuo 1999 metų Lietuvoje pradėti gaminti silikatiniai blokai. Daugelis žmonių, ir netgi kai kurie specialistai, juos painioja su dujų silikato blokais (trupindami jų pavadinimą irgi vadindavo silikatiniais blokais). Nors dujų silikato (dabar dar vadinama akytu betonu) ir silikato blokai gaminami beveik iš tų pačių žaliavų, bet skiriasi gamybos procesas, todėl pagaminami labai skirtingų techninių charakteristikų gaminiai./P>
Silikatiniai blokai yra gaminami paliekant tuštumas. Jų šoninės briaunos yra specialios formos su įlaida ir iškyša, todėl galima mūryti sienas be vertikalių siūlių, tik horizontale siūle. Taigi sienoje apskritai yra mažiau siūlių. O siūlė yra silpniausia mūro vieta, per kurią smelkiasi šaltis ir drėgmė. Mūrijant naudojamas sudėtinis cemento ir kalkių skiedinys arba specialus sausų klijų mišinys (plonasluoksnis skiedinys).
Pastatų sienoms naudojant silikatinius blokus gerokai sumažėja statybos sąnaudos. Pirmiausia taupomos medžiagos (kiekį skaičiuojant kubais): techninės blokų savybės leidžia vieno aukšto namus mūryti iš 15 cm storio blokų; dviejų ar trijų aukštų pastatus – iš 18 cm storio blokų. Antra, matmenų tikslumas leidžia taupyti vidaus apdailos medžiagas: sieną iš vidaus užtenka tinkuoti 2–3 mm storio gipsinio tinko sluoksniu ir galima dažyt, klijuoti plyteles ar tapetus. Trečia, blokai tvirti, todėl sumažėja išlaidos, skirtos sienoms stiprinti.
Silikatiniai blokai lengvai fiziškai apdorojami. Juos nesunku pjaustyti ir skaldyti. Todėl materialių nuostolių dėl likučių yra labai mažai.
Mūrijant namą iš silikatinių blokų būtina atkreipti dėmesį:
- Silikatiniai blokai turi būti perrišami perstumiant blokus atstumu, ne mažesniu kaip 0,4 H (H – bloko aukštis);
- Mūrijant plonasluoksniu skiediniu (2–3 mm storio) sausu oru blokus rekomenduotina drėkinti;
- Mūrijant plonasluoksniu skiediniu būtina užtikrinti tikslumą, kai klojama pirmoji mūro eilė. Todėl reikia panaikinti bet kokius pagrindo nelygumus ir suformuoti idealiai lygų ir horizontalų viršutinės eilės paviršių. Klojant kitas eiles bus galima naudoti įmanomai ploną siūlę.
Pagrindiniai silikatinių blokų ir akyto betono (dujų silikato) blokų techninių savybių skirtumai.
Tankis/ svoris |
Gniuždomasis stipris |
Šilumos laidumas (λ) |
Įmirkis |
Atsparumas šalčiui |
1300–1600 (kg/m³) |
10,0–20,0 (MPa) |
0,68 (W/m•K) |
≤ 18% |
F50 |
350–650 (kg/m³) |
1,5–3,5 (MPa) |
0,11–0,16 (W/m•K) |
≈ 50% |
F25, F35 |
Diana Radzevičiūtė
„Verslo žinios“, priedas „Statome namą“ , 2007