ARKO.LT/silumine-inercija.htm

Šiluminė inercija

SUBMENIU
ŠILUMINĖ INERCIJA

Paprastais žodžiais paaiškinti, kas yra šiluminė inercija galima taip: jūsų namo sienų reakcija į aplinkos temperatūros pokyčius, perduodant tuos pokyčius namo vidui. Dažnai apie šiluminę inercija pagalvojama per vėlai – kai namas jau pastatytas ir vėlu ką nors keisti. Kuo didesnė šiluminė inercija, tuo mažesnė kambario oro temperatūros priklausomybė nuo lauko temperatūros pokyčių:
  • žiemą – kambariuose šilta;
  • vasarą – kambariuose komfortiška temperatūra, net jei lauke + 30 laipsnių.

Kaip tai vyksta? Bet kurio namo sienos reaguoja į temperatūros pokyčius aplinkoje. Tik, priklausomai iš kokių blokų jos sumūrytos, vienos į lauko temperatūros pokyčius reaguoja greičiau, kitos – lėčiau. Jeigu sienos reaguoja greičiau, tai lauke esant karščiui, namas prikaista, o esant šalčiui – atšąla. Sienos, kurios dėl pasirinktų blokų į lauko temperatūros pokyčius reaguoja lėčiau: iš lėto kaupia šilumą ir iš lėto ją atiduoda. Dėl to pastato viduje yra labiau pastovi temperatūra ir geresnis komfortas gyventojams. Blokai, kurie į minėtus pokyčius reaguoja lėčiau turi aiškų privalumą.

Blokų reakcijos į pokyčius greitis priklauso nuo bloko svorio (tankio): kuo blokas tankesnis, tuo lėčiau jis reaguoja į temperatūros pokyčius, tuo didesnę šiluminę inerciją turi. Tankis:
ARKO blokaiKeraminiai blokaiAkyto betono blokaiKeramzitiniai blokai
Tankis (kg/m3)1310-1600800-950400-600650-800
Vid. tankis (kg/m3)1455875500725
Vidutinis tankis
SVARBU
  • Apie šiluminę inerciją pagalvoti projekto stadijoje ir stengtis, kad baigtas namas žiemą išlaikys šilumą, o vasarą – vėsą namo viduje.
  • Siekiant didesnės namo šiluminės inercijos rinktis blokus, kurių tankis didesnis.
REKOMENDUOJAME
  • Siekiant didesnės šilumos inercijos namų sienas mūryti iš ARKO M blokų.